21 maja 2022 r. Klub Młodego Odkrywcy Da Vinci, po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią wziął czynny udział w Pikniku Nauki EKSPLORACJE w Rzeszowie. Impreza  popularno – naukowa rozpoczęła się o godz. 11 i trwała do godz. 17. Około 70 wystawców zaprezentowało się tego dnia. Imprezę zorganizowały Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski, stowarzyszenia Ekoskop i ExploRes. Piknik Nauki EKSPLORACJE to atrakcyjne pokazy naukowe, intrygujące warsztaty poznawcze oraz interaktywne eksponaty, dostępne w przestrzeni miasta i w murach uczelni, dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych, rodzin oraz grup zorganizowanych. Głównym celem jest ukazanie i popularyzacja wiedzy naukowej i technicznej, lokalnych osiągnięć naukowych, bogactwa zasobów przyrodniczych oraz propagowanie idei i metod stosowanych w edukacji nieformalnej i pozaformalnej.

W tym roku naszą szkołę i działalność KMO reprezentowali: Aleksandra Dec, Julia Szast, Nikola Wołoszyn z klasy 8a, Patrycja Chmiel, Victoria Kamzela, Jakub Domański i Franciszek Szarek z klasy 8b  wraz z opiekunem, panią Anną Dybką przez 4 godziny przeprowadzali doświadczenia z fizyki i chemii, a także przygotowali dla najmłodszych odbiorców gry i łamigłówki. Dzielili się swoją pasją i zainteresowaniem otaczającą nas przyrodą, prezentując ciekawe doświadczenia, np. „Mleczne obrazy”, „Ciśnienie w butelce”, „Lampa Lava”, „Kołyska Newtona”, „Krążek Newtona”, „Balonowe szaszłyki i fontanny”. Na stoisku KMO DaVinci dzieci wraz z rodzicami budowali łuk triumfalny, układali wieżę Hanoi, sprawdzali swoje opanowanie nerwusometrem.

Nasze stanowisko cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony najmłodszych uczestników, którzy przybyli wraz z rodzicami na Piknik. Dzieci miały możliwość samodzielnie wykonać niektóre doświadczenia, co sprawiało im największą frajdę i rozbudzało ciekawość, a wszystko to, dzięki zaangażowaniu młodzieży i ich rodziców, którzy pomogli w przygotowaniu pomocy demonstracyjnych.